آموزش تعمیر برد

با فراگیر شدن بردهای الکترونیکی در دستگاهها و تجهیزات مختلف اعم از لوازم خانگی،تجهیزات پزشکی ،تجهیزات صنعتی و همینطور تجهیزات ابزاردقیق و مخابراتی ، کار  و حرفه  تخصصی تعمیر بردهای الکترونیکی یکی از مشاغل و کسب و کارهای بسیار پرطرفدار به شمار می آید.

هر ساله با گسترش تجهیزات الکترونیکی در صنایع مختلف از لوازم خانگی، آسانسور ، کامپیوترهای خودروها و …بر تعداد علاقمندان به یادگیری این حرفه مهیج و جذاب افزوده میشود.

بنابراین سوالات زیادی در زمینه آموزش تعمیر برد الکترونیکی وجود خواهد داشت که در این مقاله و مقالات بعدی سعی داریم به تک تک این سوالات به شرح زیر  پاسخ دهیم.

سوال اول

تعمیرکار بردهای الکترونیکی به چه کسی گفته می شود ؟  چه مهارت هایی باید داشته باشد؟

تعمیرکار برد الکترونیکی علاوه بر آشنایی کامل با قطعات الکترونیک و طریقه تست تک تک آنها ، باید به مفاهیم پایه الکترونیک مانند قوانین ولتاژ و جریان و همینطور فرکانس آشنایی کامل داشته باشد.

باید بتواند بردهای الکترونیکی را به محض مشاهده بطور سر انگشتی تحلیل نموده و نقاط تست را شناسایی کند.

باید با طرز کار تجهیزات اندازه گیری مانند مولتی متر ، منبع تغذیه ، تست های فرکانسی با اسیلوسکوپ ، هویه کاری و هیتر زنی تسلط داشته باشد.

 

سوال دوم

شخصی که تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی یا تعمیر تخصصی تجهیزات صنعتی  را انجام میدهد از نظر تخصص با شخصی که تعمیر تجهیزات پزشکی و بیمارستانی  را انجام میدهد چه تفاوتی باید داشته باشد؟

جواب واضح است یک تعمیرکار لوازم خانگی و همینطور یک تعمیرکار تجهیزات پزشکی ، علاوه بر آنکه هر کدام باید به تکنیک های تعمیر برد و اصول الکترونیک تسلط  کافی داشته باشند باید اطلاع کاملی هم از طرز کار دستگاه و نکات ایمنی آن داشته باشند.

یک شخصی که تعمیر تجهیزات پزشکی نظیر الکتروشوک یا سونوگرافی را انجام میدهد باید از نظر ابزار دقیق پزشکی از اصول و تکنیک های  تجهیزات پزشکی آگاه بوده نحوه کار با دستگاه  را بداند  همچنین  از نظر نوع دستگاه ، بلوک دیاگرام و تئوری عملکرد آن نیز اطلاع فنی کافی داشته باشد.

طوریکه بتواند بلوک دیاگرام و فلسفه کلی کار دستگاه را براحتی بر روی کاغذ با تحلیل و آنالیز فیزیکی تشریح کند.

اما تعمیر کار تجهیزات صنعتی یا تعمیرکار لوازم خانگی هر کدام دستگاههای حیطه کاری خودشان را میشناسند.

 

سوال سوم

آیا هر کدام باید در دوره تعمیر برد تخصصی مورد نظر خود شرکت کنند؟

جواب:

بسته به اینکه هر کدام چه تحصیلاتی دارند و  از نظر تعداد ساعت و سرفصل های دوره تعمیر بردهای الکترونیکی ، چه دوره ای را گذرانده اند متفاوت است .

در اینجا متذکر میشویم که  دوره تعمیر برد در شرکت فنی و مهندسی ره آورد الکترونیک ، بصورت پروژه محور و جامع و تضمینی بوده و  برای عیب یابی و تعمیر برد الکترونیکی انواع دستگاهها و تجهیزات میباشد.

افرادی که در این دوره ها شرکت میکنند بسته به علاقه خودشان در طول دوره میتوانند بعد از طی دوره پایه و تکملیی تعمیر انواع بردهای الکترونیکی که بصورت مشترک برگزار می شود  به منظور افزایش مهارت تخصصی خود، در شروع کار عملی پروژه محور ، حین تعیین نوع پروژه ها ،  تعدادی از آنها  را دقیقا در همان زمینه و تخصص کاری خود انتخاب کنند.

بدیهی است تحلیل مدارهای الکترونیکی فقط با تکرار و تمرین بدست می آید

مهندس عسگرزاده استاد تعمیر بردهای الکترونیک در مجموعه ره آورد معتقد است بعد از طی دوره آموزش عمومی عیب یابی و تعمیر بردهای الکترونیکی ، هر کارآموز باید یک تخصص انتخاب نموده سپس با تکرار و تمرین های زیادی که در قالب پروژه های محول شده انجام می دهد  تجربه بالایی در زمینه تعمیر بردهای الکترونیک مورد نظر خود  کسب خواهد نمود.

بنابراین میتوان گفت تنها زمانی یک شخص علاقمند الکترونیک به مهارت و درامد مکفی خواهد رسید که علاوه بر آموزش جامع و مفهومی ، تخصص خاصی را با تکرار و تمرین فراوان دنبال کرده باشد.

 

سوالات بعدی…..

جایگاه تعمیر برد الکترونیکی در مشاغل بین المللی کجاست؟

آیا در کشورهای مختلف به این حرفه توجه کافی شده است؟

ابزار کار در تعمیر بردهای الکترونیکی بر چه اساسی انتخاب میشود؟

طرز کار مولتی متر چگونه است؟

آیا مولتی متر با اهمتر های عقربه ای قدیمی عملکرد یکسانی دارد؟

مولتی متر دیجیتال با مولتی متر عقربه ای چه تفاوتی دارد؟

طرز کار با اسیلوسکوپ چگونه است؟

آیا اسیلوسکوپ در حرفه تعمیر برد کاربرد ویژه ای دارد؟

آیا برای کار با اسیلوسکوپ حتما باید تحصیلات دانشگاهی داشته باشیم؟

آیا اسیلوسکوپ های جدید ، در اندازه گیری فرکانس های بردهای معیوب آپشن خاصی دارند؟

آیا در عیب یابی و تعمیر بردهای الکترونیکی روش تزریق فرکانس موثر تر از روشهای ولتاژگیری و تست سرد قطعات الکترونیکی است؟

آیا تعمیرکار لوازم خانگی در عیب یابی و تعمیر برد الکترونیکی به ابزار گران قیمتی بنام اسیلوسکوپ نیاز ضروری دارد؟ یا با همان ابزارها و تجهیزات اندازه گیری ساده تر میتواند روشهای عیب یابی بردهای الکترونیکی  را دنبال کند؟

تعمیرکار برد یخچال با تعمیرکار برد ماشین لباسشویی هرکدام باید چه تسترهایی در جعبه ابزار خود داشته باشند؟

تعمیر برد ECU ماشین چه نوع حرفه ای است؟ آیا یک تعمیرکار برق خودرو میتواند بردهای الکترونیکی مختلف را تعمیر کند؟

آیا تعمیرکار سخت افزار همان تعمیرکار برد الکترونیکی است؟

آیا سخت افزار تجهیزات صنعتی از نظر کیفیت و دوام با تجهیزات تجاری مانند برد ماشین لباسشویی یا برد کولرگازی یا برد آسانسور تفاوت چشمگیری دارند؟

آیا برای ثبت نام در دوره تعمیر برد الکترونیکی تحصیلات خاصی نیاز است؟

بهترین آموزشگاه تعمیر بردهای الکترونیکی باید چه ویژگی ها و استانداردهایی داشته باشد؟